Jaskyne a okolie

JASKYNE A OKOLIE

Belianska jaskyňa, Ždiar, Javorina, Zakopane

Pri návšteve Vysokých Tatier určite nevynechajte prehliadku Belianskej jaskyne. Belianska jaskyňa je navštevované miesto turistov z celého sveta, ktoré ponúka pagodovité stalagmity, sintrové vodopády a rôzne bizarné skalné útvary s neobjasneným pôvodom. Obec Ždiar patrí medzi klenoty Slovenska. Rázovitá podtatranská obec so svojimi typickými tradíciami, zvyklosťami, folklórom a kultúrou leží v prekrásnom prírodnom prostredí. Je špecifická zachovanou ľudovou architektúrou, goralským osídlením, ľudovými zvykmi, goralským krojom a tanečným folklórom. Typické ždiarske drevenice sú trojpriestorové drevené domy zdobené ornamentmi a modrým škárovaním. Ďalšou zaujímavou zástavkou pred Zakopaným je obec Tatranská Javorina. Architektonickou dominantou obce je drevený kostolík, ale najmä drevený poľovnícky zámoček. Zakopané má medzi turistickými strediskami v Poľsku absolútne dominantné postavenie. A to po celý rok, nielen v zime. Takmer celý turistický ruch sa tu koncentruje na slávnu ulicu Krupówki a jej najbližšie okolie. Kilometer dlhá, mierne sa zvažujúca ulica, si dlhodobo udržuje charakter vyhľadávaného nákupného korza.

Vážecká jaskyňa, skanzem Pribylina

Vážecká jaskyňa je jedna z najznámejších jaskýň na severnom Slovensku. Hoci dĺžkou patri medzi kratšie sprístupnené jaskyne, známa je výskytom bohatej kvapľovej výzdoby, pozoruhodnými nálezmi kostí jaskynných medveďov, ako aj vzácnou jaskynnou faunou. Múzeum liptovskej dediny Pribylina sa výrazne odlišuje od ostatných múzeí v prírode predovšetkým formou zástavby a skladbou objektov. Je obrazom stredovekého sídla s výsadami a právami mestečiek.

Dobšinská ľadová jaskyňa, Aragonitova jaskyňa, Ranč pod ostrou skalou, Kaštieľ Betliar

Ranč pod Ostrou skalou je vstupnou bárnou národného parku Slovenský raj. Nachádza sa tu svetoznáma Dobšinská ľadová jaskyňa. Pozdĺž objektu tečie riečka Hnilec. Ranč sa zaoberá chovom koní rôznych plemien, ako aj chovom kráv, pričom hlavnou myšlienkou je návrat k prírode, spoznávanie vidieckeho spôsobu života, uprednostnenie fyzickej čínnosti a športových aktivít.  Z prírodných zvláštností v blízkom okolí sú zaujímavé najmä svetoznáma Dobšinská ľadová jaskyňa v Národnej prírodnej rezervácii Stratená na území (dosahuje dĺžku 1232 m), Národný park Slovenský raj, Slovenské Rudohorie, reliéfy Nizkych Tatier so svojou symbolickou Kráľovou hoľou. Z Ranča sú dostupné vychádzkové turistické trasy a chodníky, v blízkosti sú výborné podmienky pre zjazdové (Telgárt) a bežecké lyžovanie aj vodné športy (vodná nádrž Dedinky). Ranč dostal svoj názov podľa prírodnej rezervácie Ostrá skala, ktorá je z neho pekne viditeľná s výškou 970 m.n.m. Ďalšie zaujímavosti v blízkosti sú Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gombasecká jaskyňa, jaskyňa Domica, Jasovská jaskyňa, Chránená krajinná oblasť Muránska planina, hrad Krásna Hôrka, kaštieľ v Betliari, mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí. Vybrané trasy pre cykloturistiku - ranč ponúka možnosť zapožičania horských bicyklov.

Demänovská ľadová jaskyňa, demänovská jaskyňa slobody, Jasná, Chopok

Najnavštevovanejšou lokalitou Nízkych Tatier je Demänovská dolina, ležiaca južne od Liptovského Mikuláša, na severných svahoch pohoria Nízke Tatry. Dolina je súčasťou Národného parku Nízke Tatry, kde popri pozoruhodných scenerických, krajinárskych a estetických hodnotách je najcennejší Demänovský kras a Vrbické pleso. Ideálne lyžiarske terény, svetoznáme jaskyne, možnosť letnej turistiky, prekrásna fauna a flóra doplnená vhodnými klimatickými podmienkami dali v tejto doline podnet k vybudovaniu strediska cestovného ruchu. Turistom a návštevníkom ponúka široké možnosti vyžitia a strávenia voľného času - v zime lyžiarske stredisko Jasná a v lete široké možnosti na turistiku. Demänovská jaskyňa slobody - patri medzi najvyhľadávanejšie a najkrajšie jaskyne na Slovesnku, ktorá je navštevovaná nielen slovenskými, ale aj zahraničnými hosťami. Je známe predovšetkým množstvom kvapľov rôznej veľkosti (stalagmitov, stalagnitov a stalagnátov) a kamenných vodopádov. Chopok je druhý najvyšším vrcholom Nízkych Tatier (2024 m) a a nachádza sa medzi Drešmi a vrchom Konské. Na severe má strmé bralné steny členené žľabmi a piliermi, ktoré na severovýchode spadajú do kotla Lukovej doliny s morénovým usadeninami a jazierkom, na juhu má balvanové polia. Chopok je dostupný lanovkou z Demänovskej doliny alebo z Bystrej doliny. Pri vrchole sa nachádza Kamenná chata pod Chopkom, televízna a meteorologická stanica. Z vrcholu je veľmi rozsiahly výhľad do okolia. Demänovská ľadová jaskyňa - je známa svojou ľadovou výzdobou v zime aj v lete, ktorá sa nikdy nestráca - ľadom, stalaktitmi a stalagmitmi. Sprístupnených je okolo 850 m, celkové prevýšenie je 48 m. Pôvodný názov tejto jaskyne je Dračia ľadová jaskyňa, pričom sa premenovala až následne. Jaskyňu sprístupnili pre verejnosť koncom minulého storočia. Návštevníci si môžu pozrieť viac poschodí (úrovní) s množstvom stĺpov a ľadopádov vytvorených z ľadu.

Zaujali sme Vás? Pozrite si naše ubytovanie.

Kontaktuje nás