HRADY A OKOLIE

HRADY A OKOLIE

Spišský hrad, Spišská kapitula, Levoča

Spišský hrad je úžasná a monumentálna stavba jedinečná svojho druhu v Európe. Spišský hrad sa rozkladá nad okolím na úctyhodných 4 hektároch a patrí k najväčším hradným komplexom v Európe. Spolu s okolitými stredovekými pamiatkami Spišská Kapitula, Spišské Podhradie a kostol Žehra je Spišský hrad zapísaný do zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V hradnom komplexe sa nachádzajú expozície Spišského múzea o dejinách hradu, stredovekých zbraniach a feudálnej justícii. Levoča patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Už v roku 1317 bola kráľovským mestom. V meste je zachované množstvo pamiatok – Chrám sv. Jakuba, radnica, evanjelicky kostol, stredoveký pranier a viac ako 60 meštianskych domov.

Kežmarok a Kežmarský hrad

Kežmarok možno nazvať tatranskou unikátnou perlou. Je historickým centrom tradičného regiónu Spiš. V meste sa nachádza drevený evanjelický artikulárny Kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Uličky mesta Kežmarok ukrývajú množstvo pamiatok-evanjelické lýceum so 150 000 zväzkami kníh, Kostol sv. Kríža a mnoho ďalších. V Kežmarku sa nachádza Kežmarský hrad-jediný úplne zachovaný hrad na Spiši. Nezabudnite navštíviť: Kežmarský hrad a hradnú kaplnku, Evanjelické lýceum, drevený artikulárny kostol, Evanjelický kostol, Návštevu baziliky sv. Kríža s výnimočnou renesančnou zvonicou, mestskú redutu

Hrad Stará Ľubovňa, Skanzem

Hrad a skanzem v Starej Ľubovni patria k turisticky najatraktívnejším areálom Slovenska. Medzi hradmi na Slovensku mu prináleží unikátne miesto. Hrad Ľubovňa má bohatú históriu i zaujímavú architektúru. ŽIvot na dedine v minulosti približuje návštevníkom múzeum ľudovej architektúry pod hradom - Ľubovniansky skanzem. Patri k najmladším na Slovensku, verejnosti bol sprístupnený v roku 1985 a v súčasnosti ho tvorí 25 objektov. 

Kaštieľ Strážky

Patrí medzi významné pamiatky Spiša a spolu s neskorogotickými sv. Anny a goticko-renesančnou zvonicou tovria jednotný architektonicko-urbanistický komplex.

Červený kláštor, Pieniny, Niedzica

Červený kláštor okrem kláštorného komplexu ponúka aj jedinečnú atrakciu v Európe - splav Dunajca na drevených pltiach v nádhernej príronej scenérii Pieninského národného parku. trasa v dĺžke 9 km vedie  z Červeného Kláštora do obce Lesnica. Splav trvá 70-90 min. Pieninský národný park je (PIENAP) rozlohou najmenší, ale zároveň jeden z najkrajších parkov na Slovensku, hraničiaci s Poľskom. Národný park a jeho okolie ponúka malebnú prírodu, vzácne historické pamiatky, atraktívne splavy hraničnej rieky Dunajec na typických drevených pltiach či raftingu, tradičné goralské jedlá, možnosti celoročnej turistiky trávenia voľného času. Oplatí sa vidieť: Prehliadka kartuziánskeho kláštora, splavenie rieky Dunajec na drevených pltiach, jazdu v goralskom koči, absolvovať výstup na tri koruny, návštíviť zámok Niedzica, ktorý sa nachádza iba 10 km od Červeného kláštora v poľskej dedinke Niedzica. Zámok sa nachádza pri jazere a je obklopený nádhernou prírodou.

Zaujali sme Vás? Pozrite si naše ubytovanie.

Kontaktuje nás